20.06.2015, 18:39
Budući koristim malu vespu ET2 50 za odlazak na posao nisam mogao propustiti susret zaljubljenika u to kultno vozilo. Uputio sam se starom cestom preko Like i Velebita. Put od 300 km trajao je malo duže (6h), ali pretpostavljam da se tako nekad i putovalo motorima koji tada nisu imali toliko velike kubikaže i snagu.
Naravno u mojoj vespi pomogao je klip i cilindar od 68 ccm tako da je ipak postizala brzinu od 80 km/h. Dakako i ceste su nekada bile daleko lošije a naravno često i neasfaltirane. Na dugim ravnim nenaseljenim dionicama ipak je bilo malo dosadno, jer ako bi poštovali baš sve postavljene znakove ograničenja brzine nema baš mnogo dijelova gdje sam bio ispod dopuštene brzine. U Biogradu nas je dočekalo mnoštvo dobro raspoloženih stranaca, mladih, starih, obitelji s djecom koji ovakve susrete posjećuju od daleke 1954 g. U subotu ujutro bila je na programu promotivna vožnja od Biograda do 22 km udaljenog Zadra po magistrali koja predstavlja jedinstveni doživljaj jer je bilo stvarno mnogo Vespi. Govori se o brojci od 5000?!
Dakako Hrvatski Vespaši i Biograd morali su se namučiti da dobiju susret u konkurenciji velikih zemalja i gradova i naravno da ga i organiziraju odlično. Oni koji imaju Vespu znati će da ona nije samo moped već je Vespa - Lifestyle.

R.Š.